Коренеїд
Aphanomyces cochliobolus, Pythium ultimum, P. debatyanum, Rhizoctonia solani, Phoma betae, Fusarium spp.

Коренеїд буряка - це комплексне захворювання, що викликається поєднанням несприятливих для розвитку сходів грунтових та інших умов з подальшим ураженням рослин різними мікроорганізмами, зокрема грибами з родів Fusarium, Phoma, Pythium та ін До найбільш активним збудникам корнеед належить P. debarianum. Він вражає підземну частину сходів і тільки в початкових фазах їх розвитку, викликаючи відмирання і почорніння нижньої частини стебла, потоншення його в цьому місці і загнивання. Надземна частина рослини відстає у рості, жовтіє, в'яне і часто відмирає. Особливо інтенсивно хвороба розвивається в холодний і вологий період, коли коренева система формується повільно, а окремі ділянки коренів внаслідок нестачі повітря в перезволоженому грунті відмирають, будучи джерелом інфекції. Після утворення другої пари справжніх листків рослини стійкі до захворювання. Проте в кінці вегетації буряків помітні різного роду деформації коренеплоду: перетяжка шийки, поясковая парша, розгалуження, каліцтва. Phoma betae - потрапляє у грунт найчастіше із зараженими насінням і вражає більш розвинені сходи і, головним чином, надземну частину подсім’ядольного коліна переважно ослаблених рослин цукрових буряків. Симптоми схожі з ураженням P. debarianum. Гриби роду Fusarium викликають гниль коренів проростків буряка і вражають переважно дрібні бічні корені і нижню частину основного кореня, викликаючи суху гниль світло-бурого забарвлення. Загнивання проявляється у вигляді склоподібних або бурих цяток або ж темних штрихів (смужок), розташованих по довжині кореня. Пізніше плями поширюються на верхню частину кореня і вгору по стеблинці. На подсемядольного коліні утворюється перетяжка, корінь загниває, темніє, стоншується. Сім'ядолі і справжні листочки прив’ядають і жовтіють, такі сходи часто гинуть. Якщо вражена верхівка головного кореня, то відбувається сильний розвиток бічних корінців, причому сходи виправляються і з них виростають коренеплоди з розгалуженим коренем.
Захворювання поширене повсюдно, де обробляється цукровий буряк.
Збудники корнеїда розвиваються і вражають сходи при підвищеній температурі і вологості повітря, на важких, вологих грунтах, при загущених посівах і глибокому загортанню насіння. P. debatyanum розвивається при оптимальній температурі 16-19оС, рН грунту 4,7-7,3, вологості грунту понад 60%. Збудники фузаріозу розвиваються при оптимальній температурі 18-27оС, мінімальної - 10оС, максимальної - 35оС; оптимальної вологості повітря 40-70%. Розвитку фомозу сприяють висока вологість повітря (60-80%) і температура 20-24оС. Збудники хвороби зберігаються в грунті на рослинних рештках і в насінні.
Захворювання вкрай шкідливе для сходів цукрових буряків. При поєднанні несприятливих для розвитку проростків погодних, грунтових та інших умов загибель рослин може досягати 100%. Хвороба приводить до зниження врожайності коренеплодів на 40-50%, втрат цукру від 11% до 40,5%.
Захисні заходи:

  • Дотримання сівозміни
  • Внесення добрив
  • Глибока зяблева оранка
  • Протруєння насіння
  • Після посіву підтримування грунту в пухкому стані
  • Своєчасна проривка буряка і видалення слабких рослин
  • Обробка посівів: Імпакт К - 0,6-0,8 л/га

Переваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)