Фомопсис
Diaporthe helianthi

Перші симптоми виявляються зазвичай на нижніх листках, в фазу 4-12 справжніх листків, у вигляді сірувато-коричневих або темно-бурих плям (некрозів), розташованих між жилками листа. Некрози різної форми і розмірів, часто оточені світлою хлоротичной зоною. Вражений лист поступово в'яне, засихає і темніє, а гриб розвивається уздовж головної жилки до черешка і стебла. Рослина поступово втрачає тургор і в'яне. Хвороба може поширюватися і в зворотному напрямку - від стебла до листів. На стеблах утворюються округлі або видовжені плями (3-20 см) спочатку світло-коричневого, а пізніше бурого, сірого і навіть чорного кольорів, розташовані зазвичай в пазухах листків, рідше у верхніх ділянках міжвузлів. Плями часто зливаються між собою, охоплюючи стебло у вигляді «масляної плями». Через деякий час центр плями знебарвлюється до попелясто-сірого кольору. Стебла всередині часто руйнуються, стають порожніми, легко продавлюються, при сильному вітрі ламаються. На стеблах і кошиках рослин сприйнятливих сортів утворюються яскраво-бурі некрози. В уражених насіння відсутній характерний блиск лузги.
У чистій культурі гриб росте і розвиватися при температурі від 5 ° С до 30 ° С. Оптимальна температура для його росту і розвитку знаходиться в межах 25 ° С. Інтенсивніше уражається соняшник в тих місцевостях, де в умовах короткочасних зволожень середньодобова температурі повітря червня і липня перевищує 20 ° С. Збудник зимує у вигляді міцелію і пікнід. Поширюється трьома шляхами: з зараженими насінням, рослинними залишками і повітряно-крапельним шляхом. Усередині рослини гриб пересувається по судинній системі, виділяючи токсини і пептидні речовини. У збудника виявлено фізіологічні раси.
Відчутної шкоди проявляється в разі перелому його стебел або повного всихання рослин. Зниження врожаю відбувається при 5,2% загиблих рослин. В умовах епіфітотійне прояви хвороби втрати врожаю соняшнику можуть досягати 46-50% і більше.
Заходи боротьби:

  • Використання більш стійких сортів і гібридів
  • Сівозміна
  • Обробка посівів: Імпакт К, к.с. - 0,8-1,0 л/га

Переваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)