Хлібний пильщик
Cephus pygmaeus

Довжина тіла 5-11 мм. Личинка безнога, довжиною до 10-15 мм, жовтувато-біла,. Плодючість самки 35-50 яєць. Яйця поміщаються по одному всередину стебел злаків, частіше у верхні міжвузля. Розвиток яйця 6-8 днів, личинки 20-40 днів. Розвиток личинки відбувається всередині стебла, куди було відкладено яйце. У міру зростання личинки спускаються по соломинів нижню частину стебла, прогризаючи по шляху вузли злаків. Серцевинна паренхіма не володіє необхідними харчовими якостями. Якщо соломина виповнена, то личинки в масі гинуть, Розвиток личинок закінчується до воскової стиглості зерна. Пошкоджені стебла виявляються по затемненим ділянкам на соломині нижче вузлів. Личинка на висоті кількохсантиметрів від вузла кущення підпилює стебло зсередини, відгороджується пробкою з тирси і звиває тонкий кокон. Зимує повністю розвинена личинка. Літ імаго, збігається з початком цвітіння білої акації, максимальна чисельність -  в період колосіння озимої пшениці і виходу в трубку ярої пшениці. Холодні і малосніжні,зими призводять до підвищеної смертності зимуючих личинок (до 50% і більше). Загибель до 30-80% комах -в умовах жаркої і сухої весни.
Заходи боротьби:

  • Лущення і глибока зяблева оранки стерні
  • Раннє збирання, в т.ч. роздільнепри низькому зрізі
  • Використання стійких сортів з виповненоюсоломиною і посів менше ушкоджуються культур (овес, просо)
  • Застосування регуляторів росту, які вкорочують та потовщуютьсоломину
  • Обробка в період масового льоту імаго:Вантекс МКС - 0,06-0,07 л/га; Данадим Мікс, к.е. - 1,0 л/га; Данадим Стабільний, к.е. - 1,0 -1,5 л/га)
  • Випалювання стерні істотно не впливає на смертність личинок шкідника, але сприяє підвищеній загибелі його ентомофагів.

  •  

Переваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)