Офібольоз
Офібольозна коренева гниль
(Жовта плямистість)

Виявляється у фазі сходів. Уражаються коріння, основи стебел, піхви листя. Коріння темніє, загниває і руйнуються близько вузла кущіння. При сильному ураженні спостерігається загибель сходів. На нижній частині стебла (1-2 міжвузля) утворюються некротичні темно-коричневі плями, які покриваються чорним оксамитовим нальотом гриба. Рослини відстають у рості, жовтіють, листя, а іноді і вся рослина, відмирають. Під піхвою нижнього листа накопичується міцелій і велике число перітеціі. В період колосіння в результаті відмирання продуктивних стебел, карликовості і белостебельності в посівах утворюються світлі галявини і вогнища.
Зберігається гриб на рослинних рештках. Первинне зараження рослин здійснюється аскоспорами. Вихід яких збігається з початком сівби озимих культур, що може викликати зараження сходів з осені. Перехід інфекції з рослини на рослину здійснюється при зіткненні хворих і здорових коренів у грунті.
Інтенсивне наростання відбувається при температурі - 18-28oС; температура - вище 30oС пригнічує його ріст. Пораження посилюється при середній і слабкої кислотності середовища (pH 5-6.5). Зі зниженням кислотності до нейтральної реакції, а також в слаболужному середовищі (pH-7.5) спостерігається уповільнений ріст гриба. Оптимальна вологість 50-80%. Сильному розвитку хвороби передує порівняно висока температура повітря восени, рясні осінні роси і підвищена вологість грунту. Це створює сприятливі умови для дозрівання і масового проростання спор гриба і зараження ними озимої пшениці. Перезволоження грунту, особливо в місцях з пониженим рельєфом, обмежує розвиток хвороби. Гриб краще розвивається на легких, добре аеруються грунтах, бідних органічною речовиною. Навесні прояву захворювання сприяє висока відносна вологість повітря, підвищена вологість грунту і порівняно невисока температура.
Фактори, що сприяють розвитку хвороби:

  • Підвищена вологість повітря і грунту.
  • Бідні органічною речовиною, легені, добре аеровані грунту зі слабким і середнім кислотністю середовища (pH 5,0-6,5).
Заходи боротьби:

  • Використання відносно стійких сортів.
  • Дотримання сівозміни (з включенням бобових і технічних культур).
  • Лущення стерні й рання зяблева оранка.
  • Внесення органічних і фосфорно-калійних добрив.
  • Оптимальна глибина загортання насіння.
  • Боротьба з бур'янами-резерваторами інфекції (особливо з пирієм повзучим)
  • Протруювання насіння системними протруйниками (Вінцит 050, к.с. - 1,5-2,0 л/га, Вінцит Форте, к.с. - 1,0 л/га)
  • Обприскування рослин фунгіцидами (Імпакт К, к.с. - 0,6-0,8 л / га)

Переваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)