Темно-бура плямистість
Темно-бура плямистість
 
(Гельмінтоспоріоз)
Helminthosporium sativum

Гриб інфікує рослину за допомогою прямого проникнення в епідерміс молодого листя або через продихи; утворює чітко обмежені, подовжені темно-коричневі плями, які рідко досягають 1 см в довжину. Плями контрастують із зеленою тканиною листя.
Первинна інфекція зустрічається на колеоптиле, головних коренях і вузлі кущення. Коріння у вузла кущіння стають крихкими і ламкими, з часом їх тканини темніють і загнивають. Хворі рослини легко відриваються від коренів.
Вторинне інфікування здійснюється в міру розвитку інфекції на частинах рослини, розташованих вище рівня грунту. На тканинах основи соломини під піхвами старих базальних листків утворюється скупчення бурої грибниці, на якій формується велика кількість виступаючих на поверхню плодових тіл. Конідії поширюються вітром.
Симптоми на листках з'являються після колосіння, найбільш часто на нижніх листках. Після проникнення в тканину листа міцелій росте всередині і між клітинами.
Зберігається на рослинних рештках, на зерні і в грунті. Зустрічається в місцевостях з теплим і вологим кліматом. Оптимальна температура для росту гриба 27-28°C, для утворення конідій - 16-25°C, мінімальна - 10 °C, максимальна - 29°C. Освітлення прискорює споротворення. Міцелій і конідії гриба переносять зниження температури до -32 - 33°С. Максимальне зараження наземних органів рослин відбувається при температурі 15°С і вище і відносній вологості повітря 95-97%. В умовах посушливого клімату конідії зберігаються в грунті до 5 років.
Втрати врожаю сприйнятливих (більше 80% ураженої листової поверхні) сортів досягають 24-27%. Призводить до посилення розвитку "чорного зародка" насіння, що знижує якість зерна і його схожість.
Фактори, що сприяють розвитку хвороби:

  • Підвищена вологість повітря і грунту.
  • Бідні органічною речовиною, легкі, добре аеровані грунти зі слабкою і середньою кислотністю середовища (pH 5,0-6,5).
Заходи боротьби:

  • Використання відносно стійких сортів.
  • Дотримання сівозміни (з включенням бобових і технічних культур).
  • Лущення стерні й рання зяблева оранка.
  • Внесення органічних і фосфорно-калійних добрив.
  • Оптимальна глибина загортання насіння
  • Боротьба з пирієм повзучим.
  • Протруювання насіння системними протруйниками (Вінце 050, к.с. - 1,5-2,0 л / га, Вінце Форте, к.с. - 1,0 л / га)
  • Обприскування рослин Імпакт 25, к.с. - 0,5 л/га, Імпакт К, к.с. - 0,6-0,8 л/га, Імпакт Т, к.с. - 0,6 -1,0 л/гаПереваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)